Найти

13.06.2017

Безпека суспільства – це найголовніша мета впровадження пробації в Україні

Источник: Центральний районний сектор пробації

            Система покарань, не пов’язана із позбавленням волі, існувала в нашій країна й раніше. Є покарання пов’язані із забороною займати певні посади і займати певною діяльністю, є покарання у виді громадських робіт, які полягають у відпрацюванні безоплатних робіт, на об’єктах, які визначені органами місцевого самоврядування. Ці покарання були  і до того, як була впроваджена пробація в Україні. Але в усьому світі був іншій підхід до альтернативних покарань. Альтернативне покарання – це лише частина системи пробації. Людина не потрапляла в місця позбавлення волі, її дійсно залишали  у соціумі та виносили їй вирок.

            Відповідно  до Закону України «Про пробацію» передбачено три види пробації:

  • - досудова пробація  - забезпечення суду інформацією, що характеризує особу, яка обвинувачується у вчиненні правопорушення, з метою врахування обставин її життя для прийняття судом рішення про міру її відповідальності;
  • - наглядова пробація – здійснення наглядових та соціально – виховних заходів: надання психологічної, консультативної та інших видів допомоги, сприяння працевлаштуванню, залучення до навчання, участь у виховних заходах та соціально – корисній діяльності, проведення індивідуально – профілактичної роботи відносно особи, до якої застосовується пробація;
  • - пенітенціарна пробація – це допомога особі, які готується до звільнення з місць позбавлення волі у трудовому та побутовому влаштуванні за обраним ним місцем мешкання, госпіталізація до закладів охорони здоров’я та сприяння в адаптації до життя у суспільстві.

У нас в країна вже впроваджена досудова доповідь, яка відноситься до досудової пробації. Відтепер пробація починає діяти з моменту отримання судом матеріалів про злочин   для розгляду. Досудова доповідь – це певний документ, який повинен складати працівник пробації у співпраці з обвинуваченим та подавати його до суду для винесення справедливого вироку. Вона складається на підставі оцінки ризику вчинення повторного кримінального правопорушення особою. У всьому світі, де працює служба пробації є науково - визначені сфери життєдіяльності, які мають найбільший вплив на ймовірність вчинення повторного правопорушення. Тобто, це сфера життєдіяльності, сфера особистих характеристик, сфера залежностей.  Вчені визначили , що ці сфери, можуть не мати прямого зв’язку із злочином, але якщо в цих сферах є проблеми, то є велика ймовірність того, що людина вчинить з  тих чи інших причин, правопорушення. Працівник пробації робить оцінку цієї ситуації, визначає ці сфери, визначає ризик, тобто ймовірність.

Працівник пробації – це особлива категорія персоналу кримінальної юстиції. Вони можуть мати різну освіту, але щоб було зрозуміло, у світі їх називають соціальними юристами. Вони не юристи лише за освітою, а це юристи, які мають глибокі знання,  сфері соціальної роботи. З іншого боку це не соціальні працівники, так, як повинні мати знання у сфері юриспруденції.

            Також, однією з ознак, про яку часто згадують, коли говорять про пробацію є апробаційні програми. Пробаційні програми – це спеціальні програми соціально – психологічного або психо – колекційного спрямування, які зобов’язує пройти суд для того, щоб людина змінила  свою поведінку, своє відношення до оточуючих, свій внутрішній світ.  В інших країнах світу лікувальним підходом вже давно вважається не тільки обов’язкове  проходження лікувальних програм, пов’язаних із залежностями  від алкоголю та наркотиків,   а й програм, спрямованих на зміну внутрішньо о світу людини, що має суттєвий вплив на її поведінку. Дані програми почнуть діяти з 1 січня 2018 року після затвердження їх у визначеному законодавством порядку.

     Наступним етапом є наглядова пробація, яка передбачає пробаційний нагляд та роботу із засудженими до покарань н пов’язаних із позбавленням волі, яка полягає в проведенні оцінки та складенні плану виховної роботи. Це вже впроваджено і починає працювати. Наразі відпрацьовується форми і методи моніторингу якості виконання цих заходів.

     Держава витрачає кошти для того, щоб утримувати за гратами людей, які на сьогоднішній день не мають ніяких обов’язків. Така людина може просто нічого не робити, а громадяни зі своїх податків будуть сплачувати за т щоб його утримували. Якщо порівняти вартість утримування в установах виконання покарань і вартість утримання при застосуванні пробації, то в європейських країнах це 1 до 10, а  в Україні це 1 до 20. Тобто якщо в нашій державі витрачається 1000 гривень у квартал на того. Хто відбуває покарання, альтернативне позбавленню волі, то в місцях позбавлення волі – 20000 гривень у квартал, а можливо вже й більше. Чи є сенс витрачати гроші для того, щоб не використовувати можливість виправити особу без цього. Пробація із засудженими йде поруч до того моменту, поки він не вирішить свої проблеми та поки не виправиться.

     Окремим напрямком в пробації є система роботи з неповнолітніми. Вона йде на крок вперед, тому що разом з канадськими партерами за сприяння Міністерства юстиції розпочато ще до реформи пенітенціарної системи впровадження пробації щодо неповнолітніх. Тому, по неповнолітнім на сьогоднішні   й день є фактично весь інструментарій, необхідний для роботи та всі методики.

     Окрім цього, розпочато створення центрів ювенальної пробації, в яких працівники пробації працюють з неповнолітніми. Тобто, крім інструментарію, що надали для працівників навчальних програм, по яким вже 2 роки навчаються діти в конфлікті з законом, канадські партнери створили ще й умови, в яких ці інструменти працюють. 98% неповнолітніх пройшли програми на базі цих центрів та в подальшому не вчинили повторних злочинів. До 2% відносяться неповнолітні, які до моменту завершення пробації не досягли позитивного результату в проходженні програм.

    Основним завданням Центрів є надання послуг комплексної допомоги (психологічних, соціально-педагогічних, соціально-медичних, інформаційних і юридичних послуг, тощо), що сприятиме зниженню рівня рецидиву злочинів, та якнайшвидшому поверненню неповнолітніх до соціально-прийнятних умов життєдіяльності на благо держави та  громади, надавши своєчасно комплексну фахову допомогу.

    Отже, пробація – це не є абсолютно новим революційним шляхом, це більш цивілізований шлях, який довів свою ефективність в усьому світі саме з точки зору безпеки суспільства та попередження вчинення повторних правопорушень особами, які вже їх вчиняли. В такий спосіб забезпечується безпека громади.

 

Майор внутренней службы
Пересичная С.Е.
Новости раздела