13.08.2016

Фіделю Кастро — 90 років. Найцікавіші факти з життя команданте

Источник: hromadske.ua

Одіозному кубинському лідеру сьогодні виповнюється 90 років. Десять років тому напередодні своєї 80-ї річниці він передав правління брату – Раулю Кастро у зв’язку з поганим станом здоров’я. Вже до того моменту преса й громадськість неодноразово хоронила його, однак щоразу після таких повідомлень він невдовзі з’являвся на екранах.

Остання його поява на телебаченні датується квітнем цього року, коли коменданте виступив на черговому з’їзді Комуністичної Партії Куби, повідомляє CNN.   

«Мені скоро буде 90. Я буду, як усі. Усіх нас настигне час», — сказав він, роздумуючи над своїм здоров’ям.

Громадське зробило підбірку цікавих фактів про життя кубинського революціонера, любителя сигар і довгожителя Фіделя Кастро.

Якби здатність виживати після замахів була б олімпійською дисципліною, я б отримав за неї золоту медаль

Фідель Кастро є одним із трійці «найдовгостроковіших» правителів. Він провів при владі 17 332 дні, у 1959 ставши головою Ради міністрів Куби, і в 2006 передавши ключові повноваження своєму брату Раулю Кастро. За тривалістю перебування при владі з ним можуть позмагатися тільки два монархи — король Таїланду Пхуміпон Адульядет (займає трон з 1946) та королева Великобританії Єлизавета ІІ (править з 1952). До слова, за час перебування Кастро на керівній державній посаді Білий Дім поміняв десятьох господарів.

Команданте жартома називають «невмирущим». За даними кубинської влади, було скоєно 638 спроб його убити. Здебільшого їх скоювало американське ЦРУ. Однак ні отруєна кулькова ручка, ні сигара, що вибухає, ні навіть подарунковий акваланг з туберкульозною паличкою не змогли вкоротити йому віку.

Недруги Фіделя намагалися навіть зіпсувати його імідж: то підкидали йому засіб для випадіння волосся, аби «позбутися» пишної бороди кубинця, то за допомогою сектантів розповсюджували чутки про друге Пришестя Христа, яке мало стерти з лиця землі Антихриста-Фіделя.

Фідель Кастро під час візиту до США, 1959 рік

Кастро відомий і своїми великими у буквальному сенсі промовами. У 1960 році на засіданні Генасамблеї ООН він говорив 4 години 29 хвилин. Цю позначку, занесену в Книгу рекордів Гіннеса як найдовшу промову в ООН, досі нікому не вдалося перетнути. Ба більше, на Третьому з’їзді Кубинської Комуністичної Партії у 1986 році його спіч тривав, за даними Reuters, 7 годин 10 хвилин.

Нехай батьківщина дивиться на вас з гордістю. Не бійтеся славної смерті. Померти за батьківщину — означає жити

Фідель Кастро – почесний доктор юридичних наук МДУ імені М.В. Ломоносова. У 1961 йому була присуджена Міжнародна Ленінська премія «За укріплення миру між народами», а через два роки його нагородили званням Героя Радянського Союзу. Орден Леніна, найвищу нагороду СРСР, команданте одержав у 1972.

Корінні американці вручили колишньому кубинському екс-керманичу «Орлине перо» за «революційні заслуги і бійцівські якості». Найбільша нагорода індійців присуджується людям, які довели свою сміливість, достоїнство та чесність. У 2010 екс-президент України Віктор Янукович підписав наказ про нагородження Фіделя Кастро орденом За заслуги І ступеня. Такого титулу команданте удостоївся «за вагомий особистий вклад у розвиток українсько-кубинської співпраці». Жінка у чоловічому серці — джерело священного і недоторканного шанування.

Фото Flickr Marcelo Montecino

У 1993 році, даючи інтерв’ю журналу Vanity Fair, на запитання «Скільки у вас дітей» Кастро усміхнувся й відповів: «Майже плем’я».
Відомо, що у нього було дві дружини. Від першої — Мірти Діас-Баларт він мав єдиного законного сина Фіделіто. З жінкою Кастро розлучився через сім років після весілля, а син зайнявся науковою діяльністю і з 2013 є повноважним представником Куби при Об'єднаному інституті ядерних досліджень.

Другою дружиною була Далія Сото дель Вальє, яка подарувала чоловікові п'ятьох дітей.  До речі, всі їхні імена починаються з літери «а»: Алекс, Александр, Алехандро, Антоніо, Анхеліта.

Ще однією власницею серця екс-лідера Куби стала заміжня Наті Ревуельта, від якої народилася донька Аліна. Дівчина згодом втекла з острова й написала книгу «Спогади дочки-бунтарки Фіделя Кастро», в якій розкрила таємниці життя з кубинським керманичем.  

У 2008 таблоїд New York Post поширив новину, що в ліжку політика начебто побувало 35 000 жінок. «Він спав, принаймні, з двома різними жінками у день 40 років підряд. З однією — за ланчем, з іншою — за вечерею, а часом «замовляв жінку на сніданок», — розповів колишній чиновник Кастро.

Боротьба інтересів і величезні прибутки виробників зброї приводили їх до створення ще більш жорстоких і руйнуючих її видів

Фідель Кастро налагодив добрі стосунки з СРСР, і відтак Куба отримувала  безвідплатну допомогу. Однак, коли в СРСР почалася криза з середини 80-х років, економіка острову свободи пішла в круте піке.
Теплі стосунки між ними довели світ до межі ядерної війни. Куба попросила Радянський Союз розмістити на території острова ядерні боєголовки у 60х роках. Більше того, як повідомляє Le Figaro, посилаючись на розповіді перебіжчиків з Союзу, в кінці холодної війни Кастро підмовляв своїх союзників нанести ядерні удари по Америці. На щастя, Вашингтон і Москва змогли досягнути домовленостей.

Можете засуджувати мене. Це не має значення — історія мене виправдає

Згідно з підрахунками, поданими у «Чорній книзі комунізму», під час режиму Кастро 14 000 людей були розстріляні у віці від 16 до 68 років, включаючи кількох жінок, серед яких була принаймні одна вагітна. Як стверджує американська організація «Freedom House», у часи правління Фіделя через концентраційні табори та камери тортур пройшло близько 500 000 людей.

Кастро (ліворуч), Че Гевара (у центрі) та інші революціонери. Куба, 1960

Після закінчення правління Фіделя Кастро західна преса, зокрема, The Guardian, згадала вислів, який він начебто озвучив як послання у 1973: «Сполучені Штати прийдуть до нас, коли їх президентом стане чорношкірий, а латиноамериканець буде Папою». Так і сталося, коли у лютому в Гавані зустрілися Папа Франциск (родом із Аргентини) та Патріарх Кирило, а вже у березні темношкірий Барак Обама здійснив історичний візит на Кубу.

/Людмила Корнієвич, Громадське.Світ

Новости раздела