02.02.2021

ВЕРХОВНА РАДА ОСТАТОЧНО ПОСИЛИЛА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ЖУРНАЛІСТІВ

Источник: izbirkom.org.ua

Верховна Рада України ухвалила в другому читанні проєкт Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень проти журналістів. 

Як зазначається в пресслужбі парламенту, документ підтримав 341 обранець. 

Законопроєкт передбачає збільшення штрафів за перешкоджання діяльності журналістів (стаття 171 Кримінального кодексу). Зокрема, за незаконне вилучення зібраних журналістом матеріалів в законопроєкті передбачено штраф від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (7,5 тис. - 15 тис. грн), арешт на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до трьох років (у нинішній версії закону передбачений штраф до 850 гривень, термін арешту та обмеження волі не змінилися).

Вплив у будь-якій формі на журналіста або його переслідування, згідно із законопроєктом, карається штрафом від 17 тис. до 34 тис. грн (в чинній редакції - до 3,4 тис.) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до чотирьох років. Якщо переслідування вчинила службова особа з використанням своїх повноважень, то за такі дії передбачено штраф від 34 тис. до 51 тис. грн (в чинній редакції - від 3,4 тис. до 8, 5 тис.), обмеження волі до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років .

Також в проєкті закону змінена частина 4 статті 345 Кримінального кодексу (погроза або насильство проти журналіста). Пропонується, що відповідальність за:

  • загрозу журналісту вбивством, насильством, знищенням або пошкодженням майна,
  • загрозу його близьким родичам або членам сім'ї,
  • умисне заподіяння їм побоїв, легких, середньої тяжкості або тяжких тілесних ушкоджень, у зв'язку із здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності, вчинене повторно або за попередньою змовою групою осіб або організованою групою,
  • повинна становити позбавлення волі на термін від 7 до 14 років. У чинній редакції передбачена така ж відповідальність, тільки за правопорушення, вчинені групою осіб.

Втім, зазначимо, що юристи, які відстоюють права журналістів хоча й позитивно сприйняли ухвалення цього закону в першому читанні в листопаді 2020 року все ж зазначали, що без належного розслідування самих злочинів закон буде неефективним. 

Стосовно народних депутатів, яких обрали відстоювати інтереси Одеського регіону проголосували так: 

За - Тетяна Плачкова («Опозиційна платформа - За життя») Артем Дмитрук, Сергій Колебошин, Степан Чернявський, Олег Колєв, Олександр ТкаченкоОлексій Леонов («Слуга народу»), Тетяна Плачкова («Опозиційна платформа - За життя»), Анатолій Урбанський (депутатська група «Партія "За майбутнє"»).

Відсутні - Олександр Горенюк, Ігор Васильковський («Слуга народу»). 

Не голосували - Олексій Гончаренко («Європейська солідарність») та Антон Кіссе (депутатська група «Партія «За майбутнє»»).

Обрані за списками: Микола Скорик («Опозиційна платформа - За життя»), Андрій Костін, Іван ШинкаренкоЮлія Діденко («Слуга народу») - підтримали.

Нагадаємо, Інститут масової інформації оприлюдив назви 10 сайтів, які подають майже 100-відсотково якісну інформацію.

Одеська область в антилідерах за кількістю журналістів, померлих через COVID-19. Одеська область на другому місці в Україні за кількістю нападів на журналістів у 2020 році. 

Головний редактор колись комунальної газети «Чорноморський маяк» Богдан Панас поскаржився в Національну спілку журналістів України на тиск з боку міської ради та міського голови Василя Гуляєва

Новости раздела