07.12.2016

Зміна правил виконання судових рішень

Источник: Приморський відділ державної виконавчої служби м. Маріуполь ГТУЮ у Донецькій області

З 05 жовтня 2016 набрав чинності новий Закон України «Про виконавче провадження».

            Необхідність істотного підвищення ефективності виконавчого провадження в Україні назріла давно. З прийняттям нових Законів «Про виконавче провадження» та «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», ефективність виконавчого провадження повинна підвищитися, а відповідальність боржників – посилитися. Наскільки саме – покаже практика.

Примусове виконання рішень на території України здійснюють державні виконавці, які працюють в районних, міських, міськрайонних відділах державної виконавчої служби. Такі відділи входять до складу Головних територіальних управлінь юстиції в областях. Поки що можна відзначити, що внесена низка важливих змін у процес виконавчого провадження.

Отже, чи можливо добровільно виконати рішення, якщо стягувач вже звернувся до державного виконавця.  Ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає відсутність строку самостійного, або добровільного виконання для боржника. Якщо раніш державний виконавець надавав можливість боржнику все ж таки добровільно виконати рішення і уникнути таким чином сплати виконавчого збору, то тепер примусове виконання розпочинається з моменту пред’явлення виконавчого документу із вжиттям всіх передбачених законом заходів. Це нововведення можна назвати цілком логічним, адже у боржника була можливість врегулювати всі питання щодо погашення заборгованості до моменту пред’явлення документу на виконання.

Змінився також порядок пред’явлення рішень до примусового виконання за новим законом. З’явилось поняття авансового внеску, який стягувач зобов’язаний сплатити при пред’явлені виконавчого документу. Це платіж, який тепер є обов’язковим для початку примусового виконання рішення. Квитанція про сплату авансового внеску додається стягувачем до заяви про примусове виконання рішення. Авансовий внесок вноситься на відповідний рахунок відділу державної виконавчої служби в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати (на сьогоднішній день це 14 500,00 гривень). Наприклад, якщо борг за виконавчим документом становить 50 тисяч гривень – авансовий внесок сплачується в розмірі 1 тисячі гривень, а у разі якщо заборгованість за виконавчим документом 6 мільйонів гривень, то авансовий внесок на даний час 14 500,00 гривень.

 

Новости раздела